Сьогодні, коли Україна знаходиться під впливом інформаціної війни, з'являється велика кількість фейків. Фейк - від англійського Fake, що означає підробка, фальсифікація. Вони розповсюдженні не лише в соціальних мережах, а й у традиційних ЗМІ.
Яка ж мета їх створення
За допомогою фейків сіється паніка серед людей, розпалюється міжнаціональна ворожнеча. Неправдиву інформацію поширюють для того, щоб заплутати, приховати правду і маніпулювати свідомістю.
Також фейки створюються для реклами когось, або навпаки, заплямування чиєїсь репутації.
Які фейки бувають
Існує кілька різновидів фейків, з якими ви можете зіштовхнутись:
Фотографії. Це найбільш поширений рідновид фейку. Фейкові фото можуть бути створені за допомогою різноманітних фоторедакторів.. Відео. Змонтовані відеоролики, зняті на іншій локації. Такий вид фейків значно складніший, адже змонтувати відео складніше, ніж зняти фотографію.Соціальні мережі, які створенні від імені інших людей або ботів.Інформаційні повідомлення, які навмисно створені і націлені здійснити маніпулювання, або є результатом непрофесійності працівника медіа, який не перевіряє інформацію перед публікацією.
- Фейкових новин у нас мало, на мою думку. Практика така: коли 60% правди і 40% неправди. Тут більше маніпулювання. Перехил у бік “зради”, перемоги не всім цікаві, а “зрада” заходить добре. Тому йде спотворення реальної картинки того, що відбувається в країні, всі пишуть, як все погано, але ніхто не пише, як буває добре. Відверті фейки легко розпізнати. Вони точкові і їх мало. Набагато більше маніпуляції, на жаль. Вона краще заходить, - розказав Пилип Духлій в інтерв'ю сайту Факти ICTV.
До речі, цьогоріч рейтинг Топ-100 блогерів України бореться з фейками.
Як розпізнати фейк
1. Звертайте увагу на джерело. Остерігайтесь незнайомих сайтів з підрозрілими доменними іменами, заповненні оголошеннями, а також назвами, написаними Caps Lock. Перевіряйте також URL сторінок, сайти фейкових новин виглядають як підроблені.
2. Прочитайте новину повністю. У фейкових новин назва немає нічого спільного з текстом, або ж немає підтвердження достовірності інформації.
3. Шукайте першоджерела. Якщо в новині є посилання на конкретну людину – перевірте наявність такої інформації на її сторінці. Якщо є посилання на організацію – подивіться її офіційний сайт.
4. Перевіряйте фотографію. Відкрийте Google картинки і перетягніть у стрічку фотографію. Після цього ви отримаєте схожі фото, де можна прослідкувати чи змінювалась фотографія, а також перевірити дату.
5. Перевіряйте відео. Для цього потрібно зробити скріншот на цікавому моменті відео і перевірити через пошук картинок Google.
6. Зверніть увагу на те, що пишуть компетентні видання з цього приводу.
7. Вивчайте англійську. Дуже часто видання посилаються на авторитетні іноземні ЗМІ. Потрібно перевірити подану інформацію у першоджерелі, а для цього необхідно володіти іноземною мовою.
8. Перевірте, хто автор. Варто подивитись попередні публікації автора і зрозуміти, чи є він журналістом і чи писав інші фейкові новини.
9. Ставтесь скептично до будь-яких повідомлень в інтернеті, або соцмережах.
10. Не довіряйте новині, яка опублікована ботами. Ботів можна розрізнити за такими критеріями: дивне ім’я, неактивна сторінка у профілі (давно не було публікацій, або між ними є великий проміжок часу), надмірна надокучливість (спам у коментарях), бот не відповідає на особисті повідомлення, а також на звернення у коментарях.
- Найголовніше – дивитися, хто автор. Навіть якщо він не чисто російський журналіст, але багато років працював в московському офісі, то вже зрозуміло, що новина буде заангажована. Так само є новинні сайти, які використовуються спеціально для поширення фейкових новин. Наприклад, жовтий сайт вкидає новину, її передруковують багато сайтів і коли вона доходить до України, вже важко перевірити, хто перший закинув, де першоджерело, - радить Олег Пономарь, у інтерв’ю сайту Факти ICTV.
В україні існують сайти для перевірки новин, деякі з них відрізняються своєю направленістю. Наприклад, деякі вивчають заяви політиків (FactCheck.org), деякі перевіряють соціальні мережі на вірусний контент(Storyful.com), інші слідкують за новинами, які публікують ЗМІ(Stopfake.org)
Немає коментарів:
Дописати коментар